Lekarz dentysta - krótko o dentyście w Wikipedii
Lekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.
W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego(dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 2016).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_dentysta
o chirurgii szczękowo-twarzowej w Wikipedii
Chirurgia szczękowo-twarzowa ? dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół przedni czaszki włącznie ? oraz szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej. Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szczękowo-twarzowa
Przygotowanie do zawodu dentysty
Każdy dentysta, zanim rozpocznie świadczenie usług dentystycznych musi odbyć odpowiednie studia. Niektórzy dentyści przygotowują się także do wykonywania zawodu chirurga dentystycznego i zajmują się usuwaniem bardziej kłopotliwych zębów oraz samych korzeni. Pozostali dentyści zajmują się zwykłym usuwaniem zębów oraz ich leczeniem i wykonywaniem samego przeglądu dentystycznego.
Młodzi dentyści odbywają również praktyki u swoich bardziej doświadczonych kolegów, dzięki czemu jeszcze lepiej przygotowują się do wykonywania samodzielnej pracy dentystycznej. Do zakresu ich pracy należy wówczas samo przygotowanie gabinetu dentystycznego oraz wykonywanie najprostszych form leczenia zębów, z czasem nauczą się nawet wstawiać protezy zębowe.