
Wykorzystanie komputerów w monitorowaniu procesu
Bardzo często w elektryce są wykorzystywane różne programy komputerowe. Służą one nie tylko do projektowania sieci elektrycznych w nawet najdrobniejszych detalach, ale także sprawiają, że można za ich pomocą monitorować stan działającej już instalacji. Dzięki programom komputerowym monitorowanie stanu instalacji elektrycznej stało się wręcz banalnie proste. Podpięcie instalacji do oprogramowania o określonych funkcjach pozwala na przykład dokonywać pomiarów rezystancji w instalacjach elektrycznych oraz innych właściwości, których pomiar w sposób bezpośredni musiałby być przeprowadzony w bardziej skomplikowanej formule.
Programowanie ważne również w elektryce
Podczas kursu na zawodowego elektryka coraz częściej możemy spotkać się z różnymi rodzajami programowania. Otóż, jak może niewiele osób wie, odpowiednie zaprogramowanie urządzenia jest często połączone z jego typowo elektrycznymi funkcjami. Dlatego też wielu specjalistów w zakresie naprawy instalacji elektrycznych musi posiadać także wiedzę z zakresu pisania programów, które odpowiednio pokierowałyby działaniami urządzenia. W dzisiejszych czasach coraz więcej sprzętów jest uzbrojonych w skomplikowane elementy elektryczne, którym muszą zostać zadane odpowiednie nastawy tak, aby cały układ działał sprawnie.
Znacznie zwiększa to komfort eksploatacji (eliminuje
Niekiedy do dawnych pieców zamiast palenisk węglowych montuje się palniki gazowe. Znacznie zwiększa to komfort eksploatacji (eliminuje konieczność noszenia ciężkiego paliwa, nadzoru podczas palenia i wygaszania, zapewnia możliwość ponownego zapalenia w każdej chwili, znacznie zmniejsza zanieczyszczenie powietrza, zapewnia łatwą regulację). Także możliwy jest montaż w takich piecach specjalnych grzałek elektrycznych (ich moc na ogół wymaga zasilania trójfazowego). Zapewnia to wysoki komfort (możliwe jest zastosowanie zegara sterującego, włączania na określony czas, często po taryfie nocnej, możliwa jest regulacja ? zwykle 3-stopniowa), chociaż piec rozgrzewa się wolniej niż opalany węglem czy (tym bardziej) gazem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralne_ogrzewanie