Stomatologia Zabrze

e tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od nie

Stomatologia Zabrze Stomatologia Zabrze

Czym różni się dentysta od stomatologa? Obydwaj prowadzą gabinet dentystyczny. Dla wielu z nas jest to ta sama osoba, zajmująca się tymi samymi rzeczami. Jednak nie oznaczają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od niedawna tak jest też w Polsce. Różnica również jest w nazwach - dentysta pochodzi od słowa - Dens - co oznacza ząb, a stomatolog - od słowa stoma oznacza usta a logos - nauka. I chociaż przyjęło się, że stomatolog i dentysta nie zajmują się tym samym - często jest to mylne spostrzeżenie. Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł. Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby. Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne. Zawód lekarza dentysty i stomatologa nie należy do łatwych i również zdobywanie kwalifikacji może utrudniać chociażby ilość osób, które chcą się dostać na te studia.

Piękny i zdrowy uśmiech każdy z nas chciałby mieć. Komplet zębów to marzenie wielu osób, które mają już stałe zęby. Jak jednak pokazuje praktyka jest to ciężkie zadanie do zrealizowania i w dzisiejszych czasach wiele osób ma problem z zębami, które samodzielnie wypadają pod naporem próchnicy lub też należy je usunąć, ponieważ są już tak osłabione atakującymi je chorobami. Zanim ząb nam nie wypadnie bardzo często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że należało słuchać stomatologa, który na pewno nie raz wspominał nam o tym, że trzeba dbać o swoje zęby. Jak to mówią "mądry Polak po szkodzie". A nie zapominajmy o tym także, że gabinet dentystyczny może nam zaproponować implanty, jednak nie należą one do najtańszych usług. W każdym razie, jeżeli będziemy systematycznie chodzić na wizytę, to dentysta jest nam w stanie zaproponować nowoczesne, bezbolesne formy leczenia zębów, dzięki którym nie będziemy musieli przejmować się ewentualnymi dziurami, które są nieestetyczne i straszą swoim wyglądem.

Co oferuje nam współczesny gabinet dentystyczny? Przede wszystkim kompleksową diagnostykę. Stawiając się na pierwszą wizytę w nowym gabinecie możemy być pewni tego, że lekarz zaoferuje nam diagnostykę naszego stanu uzębienia. Bez tego nie będzie możliwości podjęcia dalszych kroków. Pamiętajmy jednak o tym, że gabinet odwiedza się systematycznie - przynajmniej raz na pół roku. Nie przypominajmy sobie o stomatologu tylko wtedy, kiedy coś nas zaboli, ponieważ bardzo często może być już za późno na leczenie zębów. Po diagnostyce dentysta zaproponuje nam przyjazne i bezbolesne formy leczenia, jak chociażby leczenie kanałowe. Wiele osób słysząc o czymś ma już złe myśli. Trzeba jednak wiedzieć, że dzisiejsze leczenie kanałowe jest zupełnie bezbolesne, dlatego nie należy obawiać się takich usług. Ten format leczenia jest bardzo dobry, ponieważ bardzo często jest to szansa na uratowanie zęba przed całkowitą ekstrakcją, czyli usunięciem zęba z jamy ustnej. Lepsze jest leczenie kanałowe zęba niż jego wyrywanie.

Czy chętnie zapisujemy się na wizytę u dentysty? Oczywiście, że nie. Większość dorosłych osób stara się omijać lekarza tej specjalności, ponieważ bardzo boimy się tego co czeka nas w gabinecie. Panuje w nas trochę staromodne przekonanie, że leczenie zębów jest naprawdę bolesne. Jednak te staromodne leczenie zębów już powoli odchodzi w zapomnienie, dzięki temu, ze medycyna rozwija się bardzo szybko. Obecnie każdy gabinet dentystyczny jest w stanie zaoferować swoim pacjentom bezbolesne metody leczenia zębów. Jeżeli dentysta sam nie wyjdzie z inicjatywą, to warto upomnieć się o znieczulenie, które jest w stanie przemóc nas strach przed leczeniem zębów. Stomatolog może zaproponować nam znieczulenie miejscowe - aczkolwiek należy uprzedzić przy tym lekarza, czy nigdy wcześniej nie było problemu przy podawaniu takich zastrzyków. Jest to bardzo ważne, ponieważ może dojść do przykrej sytuacji, jak chociażby zasłabnięcie pacjenta. Warto więc pamiętać o takich szczegółach odwiedzając dentystę w jego gabinecie.

Pierwsza wizyta u dentysty nie musi być związana ze strachem czy jakimkolwiek bólem. Przeważnie polega ona na odbyciu dokładnego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego dentysta może lepiej zapoznać się ze swoim pacjentem i wydedukować, co takiego mu dolega, aby później po prostu mu pomóc. Dopiero potem, gdy wywiad lekarski zostanie już zakończony, pacjent kładzie się na fotelu i przygotowuje się do wstępnego badania. Stomatolog sprawdza wtedy ogólny stan jamy ustnej, czyli występującego w niej uzębienia oraz błon śluzowych. Jeżeli dojdzie do wniosku, że do dokonania diagnozy potrzebne będą bardziej specjalistyczne badania, może wystawić pacjentowi skierowanie na przeprowadzenie RTG zęba bądź zdjęcia pantomograficznego całej szczęki. Rzadko kiedy zaistnieje potrzeba przeprowadzenia bardziej skomplikowanych zabiegów, ale i nimi dobry gabinet dentystyczny bez problemu się zajmie. Do tego rodzaju zabiegów należy przede wszystkim tomografia komputerowa, ale też USG - pomagają one w wystawieniu prawidłowej diagnozy.