Serwis

zanie określonych badań medycznych. Oczywiście ważną częścią składową endoskopu jest kamerka pozwalająca na oglądanie narządów wewnętrznych. Bardzo ważne jest, aby była ona dobrze połączona z inną częścią endoskopu pozwalającą na

Serwis

Wielkość endoskopów

Endoskopy zbudowane są w taki sposób, aby mogły dobrze spełniać wszystkie przewidziane dla siebie funkcje. Posiadają one różną wielkość, która pozwala na przeprowadzanie określonych badań medycznych. Oczywiście ważną częścią składową endoskopu jest kamerka pozwalająca na oglądanie narządów wewnętrznych. Bardzo ważne jest, aby była ona dobrze połączona z inną częścią endoskopu pozwalającą na przesuwanie tej kamerki w głąb ludzkiego organizmu. W związku z tym każda przychodnia dokonuje zamówienia takich endoskopów, które pozwolą na przeprowadzenie określonych badań. Wobec tego na rynku medycznym znajdują się bardzo różne endoskopy, które mogą być używane podczas przeprowadzania mniej lub bardziej skomplikowanych badań.


Celem tego badania może być rozpoznanie

Kolonoskopia ? badanie jelita grubego (okrężnicy).
Dzieli się ona zależnie od zaawansowania badania na

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna ? badanie umożliwiające diagnostykę schorzeń dróg żółciowych.

Artroskopia ? wziernikowanie stawu, np. kolanowego.

Kolposkopia ? wziernikowanie pochwy i szyjki macicy. Pomaga w rozpoznawaniu ciąży ektopowej, guzów jajnika czy endometriozy.

Cystoskopia ? wziernikowanie pęcherza, cewki moczowej, moczowodów oraz prostaty (u mężczyzn). Przez cewkę moczową wprowadza się cystoskop, umożliwiający oglądanie jej wnętrza. Celem tego badania może być rozpoznanie zakażeń, polipów, nowotworów złośliwych, kamicy nerkowej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia


edytuj kod- opis z Wikipedii

Laryngoskopia ? badanie krtani.

Stroboskopia ? umożliwia badanie tylnej ściany części krtaniowej gardła oraz obejrzenie z góry nagłośni. Stroboskop jest sztywną, metalową rurą, badanie nim może spowodować odruch wymiotny, ale nie wymaga znieczulenia.

Gastroskopia (inaczej panendoskopia) ? badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Umożliwia diagnostykę schorzeń przełyku, żołądka i dwunastnicy, takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy, nowotwory, a także pobieranie wycinków błony śluzowej do badań histopatologicznych i tamowanie niewielkich krwawień.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia