Kiedy warto udać się po pomoc do psychoterapeuty

iem z nałogiem (Anonimowi Alkoholicy). Jednak takie poradniki są szeroko krytykowane przez środowisko badaczy i psychologów, ponieważ nie jest to pomoc zindywidualizowana pod konkretnego pacjenta. Sprawa to, że skuteczność taki

Kiedy warto udać się po pomoc do psychoterapeuty psychoterapeuta Kraków

Istnieje wiele poradników samopomocy. Czy warto po nie sięgać?

Istnieje wiele poradników samopomocy psychologicznej jak na przykład 'program 12 kroków', który ma związek ze zrywaniem z nałogiem (Anonimowi Alkoholicy). Jednak takie poradniki są szeroko krytykowane przez środowisko badaczy i psychologów, ponieważ nie jest to pomoc zindywidualizowana pod konkretnego pacjenta.

Sprawa to, że skuteczność takich podręczników może mieć odwrotne skutki do zamierzonych i pogłębiać problem zamiast go rozwiązać. W przypadku depresji może dojść do pogłębienia ruminacji. Takie programy są też krytykowane ze względu na brak badań naukowych i kontrolnych na temat ich formuły oraz skuteczności. Krótko mówiąc samopomoc nie jest polecana dla osób z problemami, jedynie wizyta z dobrym psychologiem może pomóc.


Co z diagnozą w psychologii?

Podstawą w każdej metodzie leczenia chorób jest postawienie poprawnej diagnozy i wdrożenie leczenia na tej podstawie. To dotyczy również diagnozy w psychologii, mimo, że nie jest to tak ścisła nauka jak np. ortopedia. Niemniej jednak w psychologii stosuje się zasady diagnozowania problemów pacjentów.

Dopiero po wstępnej diagnozie można przystąpić do procesu leczenia, co w przypadku psychoterapii oznacza skupienie się na konkretnych problemach pacjenta. Istnieje wiele modeli diagnozy i wszystko zależy od tego jak wstępnie oceni nas psycholog podczas paru pierwszych wizyt.


Jedyną obowiązującą zasadą jest mówienie wszystkiego

Z psychoanalizy wywodzi się też współczesna psychoterapia, której jednak nie należy mylić z samą psychoanalizą, gdyż psychoterapia to zbiór podejść terapeutycznych, z których tylko część pochodzi z psychoanalizy.

W klasycznej psychoanalizie pacjent przyjmuje pozycję leżącą, analityk zaś siedzi na fotelu umieszczonym za głową pacjenta. Pozycja taka ułatwia pacjentowi stan regresji, którą wywołuje analityk w postaci nerwicy przeniesieniowej. W trakcie terapii pacjent mówi. Temat mówienia jest zupełnie dowolny. Jedyną obowiązującą zasadą jest mówienie wszystkiego tego co przyjdzie pacjentowi do głowy, bez dbania o to, czy jest to logiczne, sensowne, czy pozostaje w związku z problemem. Analityk natomiast dokonuje interpretacji wypowiedzi.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia_psychodynamiczna