ciekawe fakty na temat drewna

kierunku działania sił w stosunku do włókien. Drewno znacznie łatwiej przenosi siły (ma większą wytrzymałość) działające wzdłuż włókien ? wraz ze wzrostem kąta odchylenia tych sił od kierunku włókien wytrzymałość drewna zmniejsza

ciekawe fakty na temat drewna

Przykładowe wartości wytrzymałości drewna na ściskanie

Drewno jest materiałem anizotropowym, ortotropowym, jego wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie, zginanie zależy od kierunku działania sił w stosunku do włókien. Drewno znacznie łatwiej przenosi siły (ma większą wytrzymałość) działające wzdłuż włókien ? wraz ze wzrostem kąta odchylenia tych sił od kierunku włókien wytrzymałość drewna zmniejsza się. W zależności od osiąganej minimalnej wartości wytrzymałości mechanicznej drewno dzieli się na klasy. Przykładowe wartości wytrzymałości drewna na ściskanie w zależności od klasy:
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)


Istota skandynawskiego stylu

Co jest istotną stylu skandynawskiego? To jest połączenie kilku kluczowych czynników - hygge, naturalnych materiałów, jasnej kolorystyki. Dlaczego to działa? Takie wnętrze nas nie przytłacza - jasne kolory sprawiają, że jest więcej przestrzeni, więcej światła, którego przecież w naszym kraju też brakuje. Drewniane meble w prostych formach doskonale uzupełniają przestrzeń, jednocześnie są bardzo funkcjonalne. A hygge uczy jak stworzyć przytulny klimat - zapal kilka świeczek, powieś swoje ulubione plakaty lub zdjęcia, postaw na poduszki i zasłony, postaw kilka ulubionych roślin. I tyle - ciesz się wnętrzem w skandynawskim stylu.


Twardość zależy od gatunku drzewa z

Mierzona jest oporem stawianym przez drewno podczas wciskania stalowej kulki o ściśle określonej wielkości. Twardość zależy od gatunku drzewa, z którego drewno pochodzi. Do gatunków twardych należą między innymi: modrzew, robinia akacjowa czyli grochodrzew (nazywany błędnie akacją), buk, dąb, grab, jesion, jawor, wiąz. Do najbardziej miękkich: lipa, olcha, osika, topola. Drewno miękkie jest znacznie łatwiejsze w obróbce, stąd często jest używane przez rzeźbiarzy (np. ołtarz w kościele Mariackim w Krakowie jest wyrzeźbiony z lipy).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)